Helppo, edullinen ja nopea lämmitysratkaisu

Mepun tehokkaat, öljyllä tai kaasulla toimivat lämminilmakehittimet varmistavat lämmönsaannin joka tilanteessa ja tuottavat lämmintä ilmaa välittömästi.

Kiinteitä ja siirrettäviä lämminilmakehittimiä voidaan molempia käyttää sekä suurissa että pienissä kohteissa. Ne soveltuvat erinomaisesti esimerkiksi teollisuushalleihin, rakennustyömaille, varastoihin, kasvihuoneisiin tai maalaamoihin. Lämmittimissä ei ole jäätyviä osia, eli ne voidaan jättää kylmään tilaan myös silloin, kun ne eivät ole käytössä.

Taloudellisen ilmalämmityksen hyötysuhde on korkea ja investointikustannukset ovat pienet. Käyntiääneltään hiljaisia lämminilmakehittimiä voidaan lämmityksen lisäksi käyttää myös tuuletukseen.

Kiinteät lämmittimet ovat nopeasti käyttöön otettavia. Siirrettävät lämmittimet ovat heti valmiita käyttöön, lisäksi tarvitaan vain sähköliitäntä ja öljysäiliö. Kiinteät lämmittimet voidaan varustaa tarvittaessa myös päältäpuhalluskartiolla ilmakanavointia varten.
 

Lisävarusteet

  • Koteloitu huonetermostaatti n. 10m johdolla
  • Öljyasetelma 4m letkulla
  • Koteloitu kellokytkin vrk- ja viikko-ohjelmalla

Kiinteät lämmittimetEki 30Eki 30 kEki 60Eki 60 kEki 90Eki 90 kEki 125Eki 125 k
A [cm]57577878103103111,5111,5
B [cm]3939444465,565,597,597,5
C [cm]113,5138176231232,5
D [cm]53,553,565,565,58585124124
E [Ø cm]1616161616161616
F [cm]81,581,5100100159159178,5178,5
G [Ø cm]39,539,549,563
Max. polttoaineteho (10bar) [kW]21.421.440.340.38080132.4132.4
Paino [kg]6567115117250252315317
Puhallin [kW]0.30.30.450.452.22.233
Ilman tilavuusvirta [m³ / h]2 2002 2003 0003 0004 5004 5006 5006 500
Suutin [gal]0,5 / 0,650,5 / 0,651.251.252233
Öljyn kulutus (10bar) [l / h]2,3 / 32,3 / 35.65.69913.513.5
Sähköteho [kW]0.320.320.450.452.32.33.13.1
Sähköistys1-vaihe1-vaihe1-vaihe1-vaihe3-vaihe3-vaihe3-vaihe3-vaihe
Kokonaisvirta [A]1010101010101010
Nimellisjännite [V]230230230230400400400400
Max. jännitteenvaihtelu [%]44444444
Nimellistaajuus [Hz]5050505050505050
Lämmitystilavuus: varasto [m3]1 1001 1002 3002 3003 0003 0004 7504 750
Lämmitystilavuus: konepaja [m3]9009001 8501 8502 4002 4003 9503 950
Lämmitystilavuus: autotalli [m3]4004008508501 1001 1001 8001 800
Lämmitystilavuus: muovikasvihuone [m3]110110225225300300450450

Siirrettävät lämmittimetEki 60 sEki 120 s
A [cm]175195,5
B [cm]100111,5
C [cm]39,539,5
Max. polttoaineteho (10bar) [kW]43.983
Puhallin [kW]0.70.9
Ilman tilavuusvirta [m³ / h]3 0006 000
Suutin [gal]12
Öljyn kulutus (10bar) [l / h]2,3 – 53,5 – 10
Sähköteho [kW]0.451.2
Kokonaisvirta [A]1010
Nimellisjännite [V]400400
Max. jännitteenvaihtelu [%]44
Nimellistaajuus [Hz]5050